Niedawno obejrzałam bardzo wzruszający film według książki i scenariusza Davida Nichollsa- "Jeden dzień" z 2011r.
To pięknie opowiedziana historia miłości dwojga młodych ludzi.
Akcja rozpoczyna się 15 lipca 1988r., kiedy to główni bohaterowie kończą szkołę.
Ona- Emma ( grana przez utalentowaną i piękną Anne Jacqueline Hathaway) i on- Dexter ( w tę postać wcielił się przystojny James Anthony Sturgess) spotykają się przez 20 kolejnych lat, co roku w dniu swojego poznania, czyli 15 lipca.
Emma zakochana w Dexterze od początku. To spokojna, ułożona marzycielka pragnąca stabilnego, głębokiego uczucia.
Dexter, to jej przeciwieństwo. Bogaty lekkoduch, szukający przygód i dziewczyn do towarzystwa.
Emma i Dexter, pomimo różnicy charakterów oraz licznych nieporozumień, sprzeczek- wracają do siebie. Choć jest, to tylko przyjaźń, ale bardzo znacząca w życiu obojga.
Los nie jest dla nich łaskawym, odległość ogranicza kontakty, ale potrzeba rozmowy, wsparcia- jest silniejszą.
Spotykają się, co rok- 15 lipca w różnych momentach swojego życia. Starają poszukać idealnych dla siebie partnerów, czy też odpowiedniej pracy.
Niesety Dexter, pomimo sławy i licznej rzeszy wielbicielek nie szanuje tego, co w życiu ważne, min rodziny. Najpierw zaniedbuje chorą na raka matkę, a później nie umie wcielić się w odpowiedzialną przecież rolę ojca i męża.
Wyniszczają go używki, samouwielbienie, brak stabilności.
Emma swoje uczucia lokuje w nieodpowiedzialnym Stevenie, w porę jednak odchodzi od niego.
Dextera zdradza żona Allison, wypala się także w pracy, popada w pijaństwo.
Wtedy los, po trudnych życiowych przejściach, połączy Emmę i Dextera. Uświadamiają sobie, jak bardzo są sobie potrzebni, wierni w przyjaźni, wreszcie zakochani.
Postanawiają być razem na zawsze, na dobre i złe. Choć początki nie są łatwe, powoli wychodzą na prostą.
I wtedy- los karze ich okrutnie...
Ale, nie zdradzam już więcej szczegółów i zachęcam do obejrzanie tego ciekawego, bardzo pouczającego w swej wymowie filmu.
Warto zadać sobie pytanie: co w życiu jest ważne, istotne, czym jest przyjaźń i jakie wartości są priorytetowymi?
Dodam jeszcze, że film jest pięknie oprawiony muzycznie- Rachel.Portman, z cudnymi zdjęciami- Benoît Delhomme.
No i najważniejsza kobieca reżyseria- Lone Scherfig, co wyczuwa się na każdym kroku.
Zachęcam Was do oderwania się od codzienności i poświęcenia choć chwilki na przemyślenia.
Spokojnego, miłego weekendu życzę wszystkim odwiedzającym mojego bloga :)
Graszy 44 z serca dziękuję za uznanie i przyznanie mi blogowej nagrody :)
/kadr z filmu, fot. z sieci/
Cytaty z filmu:
"Kocham Cię bardzo, ale już Cię nie lubię".
"Rozwiązłość nie zastąpi mi czułości, ani nie zajmie się Tobą na starość".
"Nie zaczynaj użalania się nade mną. Nie jestem samotna, tylko sama".
"Tęskniłam za Tobą. Ja za Tobą też. Nie znikaj więcej. Ty też nie".

































