niedziela, 7 stycznia 2024

Czy kłamstwo jest zawsze złem?

   Kochani!
To mój pierwszy post w Nowym 2024 Roku, zatem życzę wszystkim moim czytelnikom, abyśmy byli: zdrowi, szczęśliwi, spełnieni, bezpieczni, spokojni, uśmiechnięci🤗💛🌸
Mogę napisać nareszcie "witam w klubie EMERYTEK!!!
Dzisiejszy temat zaczerpnęłam z ostatnio przeczytanej ciekawej książki, pt."Kochając wroga. Tajemnice łączniczki". Autorką jest Gosia Nealon.
Powieść otrzymałam do recenzji z Wydawnictwa Znak-pięknie dziękuję📘📖💝
Autorka dołączyła wzruszający list, dziękuję serdecznie🌹

Najpierw wyjaśnijmy definicję słowa kłamstwo.
"Twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, mające wprowadzić kogoś w błąd.
Potocznie kłamstwo utożsamia się z nieprawdą, fałszem, konfabulacją.
Kłamstwo, to niestety sposób porozumiewania się niejednego człowieka. Wielu z nas nie ma świadomości, że mijanie się z prawdą stanowi poważną blokadę komunikacyjną i że od kłamstwa można się uzależnić, bowiem kłamstwo rodzi kłamstwo".

Wszyscy kłamiemy, świadomie lub nieświadomie.
Kłamstwo może być czasem usprawiedliwieniem, w momentach trudnych, np. ciężkiej choroby, żałoby.
Albowiem "ciężar gatunkowy" mówienia nieprawdy zależny jest od wielu czynników, w tym najważniejszych, czyli od motywacji mówiącego i jego ukrytych zamiarów. 
Lepiej przejść obok prawdy, nie mówiąc wszystkiego, niż kłamiąc.
Kłamstwo może być naszym kłopotliwym balastem na całe życie.

Powracając do powieści, jest to historia łączniki Wandy Odwagi.
Na swojej drodze spotyka braci bliźniaków: Finna i Stefana Kellerów. Pierwszy jest agentem Służb Strategicznych w Waszyngtonie, a Stefan zafascynowany Führerem, pracuje w warszawskim oddziale Gestapo.
I tutaj spotykamy się z oszustwem -dla dobra sprawy.
Na ciąg dalszy losów głównych bohaterów, zapraszam już do lektury.
Ocena 8/10

A, jak to u Was jest z małymi kłamstewkami?
Ja przyznam się, że moim Rodzicom (mieszkają 120 km ode mnie) nie opowiadałam szczegółowo o moich chorobach, problemach w pracy, z ZUS. Robię, to w dobrej wierze, aby ich nie martwić zbytnio. Są w podeszłym wieku, Tato schorowany.

do posłuchania


Cytat do zapamiętania:



Przeczytałam i polecam📚📗📙📖
Z Wydawnictwa Alma-Press, dziękuję serdecznie💝 otrzymałam 5 interesujących książek.
Pierwszą z nich jest "100 słynnych czołgów. Legendarne czołgi od I wojny światowej do dzisiaj". Autorem jest Robert Jackson.
Ocena 6/10


Kolejne 3 książki są pełne zagadek, łamigłówek, idealne dla tych, którzy lubią umysłową rozrywkę.
A możliwym to jest, dzięki takim lekturom, jak:"Księga zagadek Sherlocka Holmesa", "Druga księga zagadek Sherlocka Holmesa", "Dookoła świata. Księga 200 zagadek".
Autorem jest Dan Moore.
Ocena 10/10


Jest i "perełka" roślinna- moja ulubiona tematyka.
Chodzi o książkę, pt. "Przewodnik po roślinach leczniczych Rośliny lecznicze i domowe sposoby leczenia od A do Z".
Autorami są: Monique Simmonds, Melanie-Jayne Howes i Jason Irving.
Moc ciekawostek na temat roślin leczniczych, wraz z przepisami-polecam!
Ocena 10/10

Wydawnictwo Fronda- dziękuję pięknie 💝 także przysłało do recenzji wiele wartych poznania książek.
Pierwsza przeczytana nosi tytuł "Mity medyczne 5. Jak cofnąć zegar biologiczny", autorstwa Katarzyny Piątkowskiej.
Dowiadujemy się z książki o faktach i mitach medycznych na temat, min. pasożytów.
Ocena 8/10

Kolejna godna uwagi lektura, z tegoż samego wydawnictwa jest ta, pt. "Sekrety mistrzów. Wielcy twórcy i tajemnica ich dzieł".
Autorzy: Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz.
Mnóstwo zagadek artystów przy powstawaniu ich prac.
Ocena 9/10
/okładka książki i mój obraz puzzlowy/

26 komentarzy:

  1. Kłamstwo, poważny temat. Ja się nim brzydzę. U mnie nie ma wytłumaczenia dla kłamstwa. Jeśli kogoś na nim złapię, tracę do niego zaufanie. I nie ma mniejszych i większych kłamstw, lżejszych i cięższych, nawet w dobrej wierze. Jeśli nie chcemy czegoś mówić, możemy to powiedzieć wprost lub ominąć temat. No cóż, ja tak uważam, ale każdy ma prawo do swojego zdania. Pozdrawiam Wszystkich w nowym roku. Penelopa

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chcę przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książkę mam na celowniku. Kwestia kłamstwa jest sporna, czasem mówi się je, by nie zrobić komuś przykrości. Podobno nazywa się to białe kłamstwo. Jak zwał tak zwał. Kłamstwo ma krótkie nogi i może nieodwracalnie zepsuć międzyludzkie relacje.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie piszesz o książce. Łączniczka Wanda i dwóch bliźniaków, no, no! Jestem mamą bliźniąt i doskonale wiem, jakie cuda identycznie wyglądające rodzeństwo potrafi wykombinować. A kłamstwo? No nie do przyjęcia, niezależnie od tego, czy małe, czy duże i z jakiego powodu, ale nie znam nikogo, kto choć raz w życiu by nie skłamał.
    Książkę przeczytam jeszcze tej zimy.
    A autorce bloga życzę spełnienia marzeń w nadchodzącym roku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta książka już u mnie. Myślę, że spodoba mi się jej lektura.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kłamstwo to kłamstwo, jest złe i trudno tu polemizować. Ale życie nie jest zero-jedynkowe i czasem kłamstwo bywa złem mniejszym. To niełatwy temat.
    Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Droga Morgano :) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :) i dziękuję za wspólny start w Nowy 2024 Rok! Świetnie, że dzielisz się refleksjami na temat kłamstwa, a recenzje książek dodają ciekawego smaczku.

    Co do kłamstw w małych sprawach, rozumiem podejście z niechceniem dzielenia się pewnymi kwestiami, zwłaszcza, gdy chodzi o zdrowie bliskich. Ważne, że zalecasz przejście obok prawdy niż kłamstwo.

    Wspaniale, że otrzymałaś kolejne ciekawe książki do recenzji! Ten kolorowy zestaw tytułów z zagadkami na pewno dostarczy Ci umysłowej rozrywki. Dzięki za inspirujące cytaty i życzenia dla czytelników! Niech Nowy Rok przyniesie Ci wiele zdrowia, radości i inspirujących lektur. Czekam z niecierpliwością na kolejne relacje i recenzje :) pozdrawiam serdecznie...

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję za noworoczne życzenia i również życzę Ci wspaniałych chwil w tym Nowym Roku. Polecaną przez Ciebie książkę mam już na celowniku, bo widziałam już gdzieś jej polecajkę i myślę, że by mnie zainteresowała. Co do kłamstwa? Nie wiem... generalnie jest to samo zło, które rzeczywiście ma krótkie nogi i z reguły przynosi więcej szkody, niż pożytku, ale uważam, że są sytuacje, kiedy nie należy mówić CAŁEJ prawdy, a uniknąć odpowiedzi się nie da. Czy wtedy jest to kłamstwo? Co na przykład powiedzieć nieuleczalnie choremu człowiekowi, który zapyta o swój stan zdrowia? A przecież wiemy, że wiara w uzdrowienie potrafi czynić cuda. Więc czy odbieranie nadziei przy pomocy szczerej prawdy nie jest w tej sytuacji niehumanitarne?...

    OdpowiedzUsuń
  9. Och, kłamstwo ma tyle odcieni, że rozprawy naukowe można pisać.
    Najlepiej mówić prawdę, zwłaszcza gdy pamięć zawodzi, a kłamie się wielu osobom...ale bywa, że kłamstwo lub zatajenie prawdy jest mniej bolesne dla obu stron!

    OdpowiedzUsuń
  10. To z pewnością interesująca książka...
    Serdeczności Morgano.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziękuję za życzenia i nawzajem wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
    Książka ciekawa choć raczej polecę mamie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Kłamstwo to kłamstwo. Nie ma czegoś takiego jak mniejsze zło, bo zło to zło.
    Ludzie często przestają mnie lubić, bo nie kłamię. Kiedy ktoś pyta, mogę najwyżej przemilczeć. Ale nie będę wymyślać historyjek z palca wyssanych.
    Mogę nie powiedzieć wszystkiego, by nie zmartwić, tak jak Ty postąpiłaś z rodzicami, ale nie będę kłamać, że jest znakomicie i wymyślać sobie fałszywej diagnozy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję za miłe życzenia! Bardzo wzajemnie:)
    Książka bardzo mi się podobała, również polecam.

    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Kłamstwo to ciekawy i złożony temat. Wszystkiego dobrego w nowym roku. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Słyszałem kiedyś o człowieku, który postanowił, że nigdy nie będzie kłamał. Nie minęło wiele czasu, a został zupełnie sam - wszyscy się od niego odwrócili. A wyobrażasz sobie to na przykład w Chinach? Tam kłamstwo jest normalną formą komunikacji. Chińczyk kłamie zawsze i wszędzie i nie wynika to z jego złej woli, tylko ze specyfiki tamtejszej kultury. To z kontekstu, z niedomówień, z aluzji masz się domyślić prawdy. Skoro kłamstwo jest kanwą tak wielkiej i starożytnej kultury - to chyba nie może być do końca złem?

    OdpowiedzUsuń
  16. Witaj Kochana 💜
    Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, którą pokrótce zrecenzowałaś. Staram się tak żyć żeby nie kłamać, ale wiadomo życie pisze różne scenariusze. Jak byłam młodsza to częściej kłamałam, ale to zawsze wychodzi, więc nie warto.
    Wszystkiego najlepszego w nowym roku i serdecznie pozdrawiam 😘🌹

    OdpowiedzUsuń
  17. Zaciekawiły mnie pokazane przez Ciebie książki. Jeśli chodzi o kłamstwo, staram się go unikać. Zdaży mi się jednak, podobnie jak Tobie jakieś niedomówienie, aby nie martwić bliskich moimi problemami.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jest prawda i kłamstwo a między nimi półprawdy i półkłamstwa i przemilczenia. Ja też najczęściej przemilczam.

    OdpowiedzUsuń
  19. Niech to będzie dobry dla Ciebie i Twoich bliskich rok!

    OdpowiedzUsuń
  20. Może czasem lepiej przemilczeć niż skłamać... Staram się tego nie robić. Bardzo łatwo stracić czyjeś zaufanie kłamiąc. Jako dziecko raz okłamałam babcie w drobnej sprawie i zostałam przyłapana. Na szczęście babcia mi wybaczyła. Książka Kochając wroga ciekawa, na pewno warto przeczytania Morgano.

    Spokojnej nocy

    OdpowiedzUsuń
  21. kłamstwo to świadome przekazanie fałszywej, nieprawdziwej informacji... nie ma kłamstwa nieświadomego, to oxymoron...
    za to czy kłamstwo zawsze jest złem?... oczywiście, że nie zawsze... takie bezwarunkowe wartościowanie wciskają nam ludzie, którzy chcą kontrolować nas lub innych ludzi... kłamstwo samo w sobie, jako takie jest moralnie obojętne, neutralne... jego wartość "dobre" lub "złe" warunkuje całokształt sytuacji, w której do niego doszło...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Kochana 💗 ,
    dziękuję bardzo za życzenia i odwzajemniam, życząc w Nowym Roku przede wszystkim zdrówka, miłości, radości i dobra ❣️😊..
    ..ciekawe książki i recenzje.. warto sięgnąć po niektóre pozycje..
    ludzie kłamią z wielu powodów .. kłamstwo posiada wiele aspektów: także niedopowiedzenie, półprawda, oczernianie.. temat baaardzo szeroki.. można wiele napisać.. a każdy ma swoje zdanie i podejście do tego..
    Ja czasami wolę przemilczeć, chociaż to podobno zalicza się do kłamstwa?
    - pozdrawiam Cię Bożenko, najserdeczniej i najcieplej,
    cudowności na każdy dzień, ściskam mocno ❣️🤗❤️😊🍀☀️

    OdpowiedzUsuń
  23. Witaj Morgano umykającą bielą za oknem
    Ważny, ale i trudny temat poruszyłaś. W życiu są różne sytuacje, w których mówienie prawdy nie zawsze jest najlepsze. Oczywiście są one sporadyczne, wyjątkowe ale lepiej wówczas nie powiedzieć prawdy, gdy nie da się przemilczeć.
    Pozdrawiam ciepło i dobre słowo przesyłam

    OdpowiedzUsuń
  24. To prawda, czasem lepiej czegoś nie dopowiedzieć, przemilczeć niż powiedzieć prawdę, aby nie martwić, nie zranić, nie sprawić przykrości. Oby to nie był jednak sposób na wybielenie siebie.

    OdpowiedzUsuń
  25. Pięknie wszystkim dziękuję za komentarze na temat kłamstwa🤗🌸

    OdpowiedzUsuń
  26. Czy kłamstwo jest zawsze złem? Nie zawsze. Bywają sytuacje, gdy prawda jest tak trudna do przyjęcia i mogłaby zrobić taką krzywdę, że... lepiej jej oszczędzić. Nawet nie chodzi o to, by mówić nieprawdę, ale wyczuć, co można powiedzieć, a co przyniosłoby więcej zła niż korzyści. Wtedy lepiej przemilczeć.
    Rozumiem, czemu nie zapoznałaś rodziców z całokształtem sytuacji z Twoją chorobą, pracą, ZUS. Tobie nic by nie pomogli, a wiedza o problemach córki na pewno by ich bardzo zasmuciła.
    Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe propozycje książek.

    OdpowiedzUsuń