Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wydawnictwo@znak_literanova. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wydawnictwo@znak_literanova. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 5 maja 2025

Majowo, refleksyjnie, kwitnąco

 Kochani!
Mamy miesiąc maj. Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy "Maius", nawiązuje do bogini Maja, matki boga Merkurego. 
W maju obchodzimy wiele ważnych dat państwowych, kościelnych oraz nasze polskie święto Dzień Matki.
W maju rozkwitają ogrody, kwitnie konwalia, wisteria i kasztanowce i wiele, wiele innych cudności.
/Wisteria, glicynia-w ogrodzie Mamy/

Cudnie ćwierkają ptaki, a niektóre z nich rozpoczynają budowę gniazd. 
Dni są coraz dłuższe, cieplejsze. Skłaniają do spacerów, do jazdy na rowerze oraz przebywania na świeżym powietrzu.
Dzieci idą do I Komunii Św. Wyjeżdżają także na "zielone szkoły".
Maj, to miesiąc matur- powodzenia dla tegorocznych abiturientów🍀
Maj, to sezon grillowy.
Wreszcie maj, to miesiąc zakochanych.
Wszystko to sprawia ludziom radość, więcej się uśmiechamy, częściej rozmawiamy i się odwiedzamy.
Maj, to wiele popularnych imion, min: Dominik, Filip, Florian, Iwona, Joanna, Julia, Monika, Robert,  Stanisław, Zofia, Zygmunt.
/alejka kasztanowców czerwonych w moim miasteczku/

 Jest wiele przysłów na maj:
"Jeśli w maju śnieg zdarzy, to lato dobrze wyparzy".
"Maj bogaty sieje kwiaty".
"Kto się w maju urodzi dobrze mu się powodzi".
"Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha".
/kosaciec bródkowy w moim ogródeczku/

Wyszukałam wiersz na tę okazję💚🌸

Majowy wiersz

"Czy maj jest piękny? –
Właśnie-
Jak Andersena baśnie.
Oczami róż stokrotek
Patrzy na słońce złote
Usypia we dnie sowy,

Na lipie, na wiekowej.
I poi konie w stawie
Gdy wieczór idzie na wieś.
W sieć wielką słońce łowi

A później wieczorowi
Na srebrnych skrzypkach z bajek
Gra słowik– nocny grajek
Maj jest piękny, zielony

Słowiki srebrzą klony
Nie farbą, ale śpiewem,
Gdy fruwa noc nad drzewem.
Tysiące kwiatów rośnie

Wpatrzonych w oczy wiośnie.
Patrzą gdy słońce wstaje –
Świtem, rosą, majem".

Włodzimierz Domeradzki

/piwonia drzewiasta z ogrodu mojej Siostry/

Drodzy blogowi Przyjaciele
A jakie Wy macie skojarzenia z majem? może zdarzenia, przygody, wspomnienia?
Dziękuję za Waszą obecność, miłe komentarze i pozdrowienia🌼😊💝


do posłuchania

Cytat na cały miesiąc:

Jednak mimo burz świat w maju jest "uptaszony", to znaczy śpiewa. Lasy, parki, ogrody, nawet zwykłe ulice w mieście rozbrzmiewają głosem ptaków i umajony maj jest zielony - zielenią młodziutką, przepiękną, delikatną.
Simona Kossak

Kącik z ciekawymi książkami📚📗📒📕📘📖

Na wstępie, pięknie dziękuję wszystkim Wydawnictwom za egzemplarze recenzenckie🤗💖

Od Wydawnictwa bo.Wiem z Serii z Żurawiem, miałam przyjemność przeczytać kilka książek.
Ostatnia nosi tytuł "Coast Road. Powieść".
Autor Alan Murrin zagłębia się w tematykę rozwodów w Irlandii, na przykładach trzech kobiet.
Polecam!
Moja ocena 8/10

Kolejne Wydawnictwo, tym razem Naukowe Helion i mega interesująca lekturę, pt. "Świat mikrobiomu. Bogactwo niewidzialnego życia w naszym ciele". 
Autor dr James Kinross, podaje wiele przykładów badań i odkryć naukowych pochodzących z różnych czasów historycznych, jak i regionów świata.
Polecamy, razem z Mężem!
Moja ocena 9/10

Mamy kolejną lekturę dla każdego z tegoż samego Wydawnictwa, nosi tytuł "Odkryj dzieła inżynierów".
Autor Grady  Hillhouse" w sposób przystępny, zarazem usystematyzowany opisuje dzieła inżynieryjne.
Polecamy, ja i Mąż!
Moja ocena 9/10 

Wydawnictwo Miasto Książek przysłało mi do recenzji magiczną książkę, pt. "Błysk Innego".
Autorka Heather G. Harris przenosi nas do świata fantazji, ale w sposób bardzo ciekawy.
Moja ocena 8/10

Dzięki uprzejmości kolejnego Wydawnictwa, tym razem Novae Res, miałam możliwość przeczytać cos o sporcie, ale w innej formie.
Książeczka nosi tytuł "Piłka Kanonierów".
Autor Michał Suliga rolę główną powierzył młodej piłce. To ona- Hannah opowiada historię swojego życia i pobycie w londyńskim klubie Arsenal.
To lektura młodzieżowa, ale polecam ją także nam- dorosłym!
Moja ocena 8/10

Jest i następna przeczytana, ciekawa lektur, pt. "Zapiski Dobrego Łotra".
Autor Andrzej Mathias, w niebanalny sposób przedstawia postać Łotra.
Lektura skłaniania do refleksji i zastanowienia się nad istotą ludzkiej egzystencji.
Polecam!
Moja ocena 8/10

Trzecia przeczytana, oceniona nosi tytuł "Nie będę prezentem" autorstwa Edyty Kene.
W zamian za długi męża, główna bohaterka Lena zostaje na tydzień "prezentem" dla Miszy, obracającego się w półświatku gangsterskim.
Moja ocena 7/10

Czwartą książką jest "Janek Samotrzeci", której autorem jest Grzegorz Kubiak.
Głównym bohaterem jest dwudziestokilkuletni Janek, zaniedbany pijaczek.
Opiekuje się nim "ciocia" 50-letnia Renata. Stara się mu pomagać, także finansowo.
Chłopiec ukończył liceum, ale nie chce mu się dalej uczyć. Jest zdolny, ale woli towarzystwo do kieliszka.
Skąd ten ciekawy tytuł, wyjaśni się w czasie czytania.
Moja ocena 8/10
/ciekawe książki z Wydawnictwa Novae Res/

Piąta, to "Miłość i koloratka".
Autorka Wioleta Klimkiewicz przedstawia w swojej powieści historię zakazanej miłości Gosi i Dawida. Ona jest szczęśliwą żoną i matką, a on jest księdzem.
Moja ocena 8/10

Wydawnictwo Znak Literanova, jak zawsze!, przysłało mi do oceny fascynującą książkę, "Szukając Dory Maar". Autorką jest Brigitte Benkemoun.
Kim jest ta tajemnicza postać, która była znaczącą w latach 50-tych? portretowała samego Paula Picassa.
Warto sięgnąć po tę mega lekturę!
Polecam.
Moja ocena 9/10