Witam smacznie wszystkich miłych gości na moim blogu, nowych- szczególnie:)
Na początku chcę wyjaśnić pewną kwestię.
Zarzuca mi się, że i tu cytat: "Trochę idziesz na łatwiznę, wszystkie komentarze załatwiając jedną odpowiedzią".
Wyjaśniam wszystkim stałym oraz nowym osobom, że choruję na bardzo zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów. Czekam także na operację kręgosłupa szyjnego.
Mój stan zdrowia, zwłaszcza chore nadgarstki, nie pozwalają na zbyt częste pisanie, klikanie, itp. manualne rzeczy.
Nie oceniajcie nigdy innych bez sprawdzonych podstaw- proszę.
Dziś kulinaria i moje łatwe, ale pyszne przepisy na racuszki i placuszki owocowe.
Na śniadanie, kolację, czy jarski obiad. Dla dzieci, ale nie tylko.
Wszystko wymyślam sama. Dosypuję, dodaję, mieszam, smażę, kroję owoce, a rodzinka kosztuje i ocenia.
Na początek ulubione racuszki sprzed lat, moich Dzieci.
Ulubione racuszki dzieci z bananem i jabłkiem:
440 g mąki pszennej przesianej
3 łyżki cukru
400 g kefiru naturalnego
2 jajka
cukier waniliowy
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 banany, 2 duże jabłka
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Mąkę razem z sodą przesiewamy. Dodajemy cukier, cukier waniliowy. Wbijamy jajka, wlewamy kefir.
Mieszamy razem bardzo dokładnie na gładziutką masę. Powinna mieć konsystencję lejącą, gęstej śmietany.
Jabłka obieramy, kroimy na 4 części i na plasterki.
Banany- w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej. Wlewamy łyżką niewielkie placki.
Na każdym kładziemy owoce. Racuszki smażymy z obu stron na rumiano. Po usmażeniu przekładamy je na talerzyki. Od razu posypujemy je cukrem pudrem.
/ Smacznego /
Drugi przepis, to: pyszne, puszyste, chrupiące racuszki z owocami i bakaliami.
Drożdżowe racuszki z gruszkami
i bakaliami:
5 łyżek mąki kukurydzianej
450 g mąki pszennej
200 ml letniego mleka 3,2 %
3 jajka wiejskie
50 g świeżych drożdży
5 łyżek cukru
4 łyżki oleju rzepakowego
cukier waniliowy
1 łyżka czubata suszonej żurawiny
1 łyżka czubata rodzynek
3 dojrzale, niezbyt miękkie gruszki
olej rzepakowy do smażenia lub masło klarowane
cukier puder do oprószenia po wierzchu
Najpierw robimy rozczyn z drożdży: 2 łyżek mąki, 1 łyżki cukru, połowy
mleka. Przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W większej misce lub garnku łączymy
razem obie mąki, resztę cukru, cukier waniliowy. Dodajemy żurawinę, rodzynki.
Wlewamy olej, resztę mleka, rozbełtane widelcem jajka. Na końcu delikatnie
łączymy składniki z rozczynem drożdżowym. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką
i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kiedy ciasto mocno podrośnie
nabieramy łyżką porcję. Na rozgrzanym oleju smażymy małe racuszki. Urosną
podczas pieczenia. Obieramy gruszki, kroimy na male kawałki. Układamy na
racuszkach, przygniatamy lekko. Smażymy racuszki z obu stron na rumiano. Jeszcze
gorące racuszki oprószamy po wierzchu cukrem pudrem.
/ Smacznego /
Komponuję wciąż nowe przepisy, dosypuję, to co mam, co lubię, co pasuje.
A wrobię tak z myślą o gustach smakowych moich bliskich.
Trzecia propozycja, to: aromatyczne, zdrowe, pyszne placuszki dla dzieci i nie tylko.
Kokosowe placuszki z bananami:
400 g gęstego kefiru 1/5 %
200 ml maślanki naturalnej
480 g mąki pszennej
2 duże jajka
cukier waniliowy
3 łyżki cukru kryształu
3 łyżki kokosu
2 łyżki oleju rzepakowego
2 duże dojrzale banany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
cukier puder do posypania po wierzchu
olej rzepakowy lub masło klarowane- do smażenia
Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy.
Do naczynia wsypujemy: mąkę z proszkiem, oba cukry. Wbijamy całe jajka,
Następnie wlewamy maślankę i kefir oraz olej. Ucieramy razem.
Do masy wsypujemy kokos.
Banany obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. Łączymy z ciastem. Delikatnie mieszamy łyżką.
Ciasto odstawiamy na ok. 20 min. w ciepłe miejsce.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz.
Nalewamy porcję ciasta.
Smażymy placuszki z obu stron na rumiano.
Po usmażeniu, jeszcze gorące posypujemy cukrem pudrem.
/ Smacznego /
Mój 4 przepis jest akurat na czasie, bo sezon brzoskwiniowy trwa.
Puszyste, pachnące, owocowe racuszki. Na jarski obiad lub kolację.
Racuszki drożdżowe z brzoskwinią:
3 szklanki mąki pszennej, typ 500
50 g świeżych drożdży
3 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 l mleka 3/2 %
2 łyżki oleju słonecznikowego
kilka dojrzałych, ale nie za miękkich brzoskwiń
cukier puder z wanilią- do oprószenia po wierzchu
Robimy rozczyn: z drożdży, 1 łyżki cukru, 1 łyżki mąki, 1/2
szkl. ciepłego mleka. Mieszamy na gładką masę. Odstawiamy pod przykryciem do
wyrośnięcia, w ciepłe miejsce.
/ z mojego drzewka brzoskwiniowego, sprzed roku /
Myjemy brzoskwinie. Obieramy owoce ze skórki. Kroimy w grubszą
kostkę.
Całe jajka ucieramy z cukrem na puch.
Do garnka wsypujemy mąkę.
Wlewamy rozczyn, pozostałe mleko, olej.
Wyrabiamy łyżką na gładką masę.
Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Na patelni rozgrzewamy olej.
Nakładamy małe porcje ciasta.
Kładziemy po kilka brzoskwiniowych kostek na racuszku.
Racuszki smażymy z obu stron na
rumiano.
Smakują na gorąco i na zimno.
/ Smacznego /
Teraz bananowy przysmak.
Smaczne placuszki z bananów z miodem. Propozycja na ciepłą kolację, nie tylko dla dzieci.
Banany w cieście oblane miodem:
160 g mąki pszennej
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
2 opakowania cukru waniliowego
3 jajka
2 czubate łyżki kokosu
2 łyżki oleju
4 banany
miód do polania po wierzchu- dowolny w smaku
dowolny tłuszcz do smażenia
Mąkę przesiewamy, przesypujemy do miski. Mieszamy razem wszystkie składniki ciasta. Dodajemy żółtka, kokos.
Z białek ubijamy pianę. Na końcu wlewamy olej. Delikatnie mieszamy.
Banany obieramy, przekrawamy na pół wzdłuż i w poprzek. A później na ćwiartki.
Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Gdy jest zbyt gęste dodajemy troszkę wody.
Rozgrzewamy tłuszcz na patelni.
Banany moczymy w cieście. Smażymy na złoty kolor z obu stron.
Gorące banany w cieście od razu polewamy miodem.
/ Smacznego/
I dzisiejszy świeży przepis.
Racuszki drożdżowe ze śliwkami:
430 g mąki pszennej
2 łyżki płatków owsianych "górskich"
3 jajka
3 łyżki oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek
250 ml mleka
50 g świeżych drożdży
3-4 łyżki cukru
śliwki świeże
olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia
cukier puder do oprószenia po wierzchu
Najpierw przygotowujemy rozczyn: letnie mleko łączymy z 1 łyżką mąki i 1 łyżką cukru, rozkruszonymi drożdżami. Odstawiamy do wyrośnięcia.
Do garnka lub wysokiej miski przesiewamy mąkę, wsypujemy płatki, cukier. Wlewamy rozczyn oraz olej.
Mieszamy szybko na gładką masę.
Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia.
Rozgrzewamy na patelni olej lub masło. Małymi porcjami nakładamy porcję ciasta.
Śliwki, bez pestek, kroimy na półplasterki.
Owoce układamy na racuszku na patelni.
Racuszki smażymy z obu stron na rumiano.
Jeszcze gorące oprószamy cukrem pudrem.
Podajemy na gorąco lub zimno.
/ Smacznego /
Kochani! życzę kulinarnych inspiracji racuszkowych i owocowych:)
Miłych, pogodnych kolejnych dni już wrześniowych:)
Cytat do zapamiętania:
"Na drzewie milczenia wisi jego owoc – spokój".
Arthur Schopenhauer